contact@gotvimesofico.mk

27
сеп

Сутлијаш

 Традиционален десерт кој не верувам дека некој не го пробал. Еве ви едноставен рецепт како да го направите по дома и тоа многу брзо! 

Како бонус во овој рецепт ќе покажам и идеја како да направите чоколаден сутлијаш, тој е многу боље според мене! 😉 FIC_0300Значи, ставате 2 шолји ориз (кочански) :) во тенџере и му додавате 4 шолји вода, ќе го оставите да проврие оризот и да ја упие целата вода. Потоа на три пати додавате 1 литар млеко и 6 лажици шеќер, како зачин додавате 1 лажица ванила арома или 1 стапче ванила, ако ја имате како плод. FIC_0305Додека се вари цело време мешате за де на загори на дното. Откако оризот ќе го впие 90% од млекото го тргате од рингла и полните во чинивчиња кои сте ги предвиделе за сутлијаш.

*Мал трик имате тука, секогаш намокрете ги чиниите за врелиот сутлијаш – така нема да се залепи по чинијата.FIC_0312Доколку сакате да направите чоколаден сутијаш на оваа цела количина треба да додадете квалитетно млечно чоколадо, околу 300гр. 

На здравје! 😉 FIC_0310

You may also like
Медени колачиња (посно)
Лепчиња од соништата
Потпечена паста со брокула
Мини Калцоне

Остави коментар