contact@gotvimesofico.mk

30
јун

Конголез

Се работи за десерт кој е француски класик. Едноставен, лесен и многу вкусен! 😉IMG_2619Во сад за матење ставете белки од три јајца, додадете им 200гр шеќер, 200гр кокос и 1 лажичка ванила арома. Ја матите смесата додека не добие структура која е лесна за моделирање со раце.IMG_2591Потоа ви е потребна вага, ќе измерите количина од 40гр од смесата за секое топче, добро ќе ги истопчите и ќе ги наредите на хартија за печење. IMG_2606Печете 9 минути на 240 степени (без вентилатор), откако ќе помине ова време извадете ги и оставете ги да се оладат без да ги пипкате. Откако ќе се оладата ќе формираат тенка коричка, а внатрешноста ќе биде мека! Перфекција! IMG_2631

You may also like
Медени колачиња (посно)
Лепчиња од соништата
Потпечена паста со брокула
Мини Калцоне

Остави коментар