contact@gotvimesofico.mk
Category

Главни јадења

Шпагети Помодоро

Оваа паста се смета за една од најтешките за спремање од причина што користите само две состојки, а треба да извадите перфектен...
Read More

Потпечени Тортиљони

Кога се работи за потпекување паста, тортиљоните се одлична форма! Заради спиралната форма задржуваат повеќе мастраф, па така се многу повкусни! Исто...
Read More

Фиш Сендвич

Денес ми се пријаде нешто лесно, ама тоа нешто лесно ќе го претворам во многу кул сендвич! Земате ½ филета од панга...
Read More

Шпагети со Инчуни

Кога се работи за паста, можам да кажам дека оваа ми е омилена комбинација, префинета! Најтешко е да направиш вкусно јадење со...
Read More

Леб со Пиперки

Нема ништо добро како домашен леб, уште и фурна на дрва ако имате… Полн погодок! 😉 Овој пат јас не го правам...
Read More

Ребра за Мезе

Идам во месара и гледам штангла ребра како ме викаат накај нив… Му викам на месарот, бате вади ребра, отвори ми ги...
Read More

Рижото Миланезе

Денес ви го откривам рецептот за најтрадиционалното италијанско рижото… Кога се работи за врвни јадења, најчесто станува збор за едноставни рецепти за...
Read More

Пилешка закуска

Во Америка се познати под називот “нагетс”, во Бугарија ги викаат “хапки”, а ние во Македонија си го викаме пилешко поховано, тоест...
Read More

Мини рамстек сендвичи

Французите обично не грицкаат и нивните грицки се често составени во форма на предјадење или главно јадење… Значи се работи за конкретна...
Read More

Стадион од Грицки

Сите се спремаме за вечер да гледаме отварање на Европското првенство во Франција, по тој повод ја поканив другари да дојдат и...
Read More

Киш ала Фичо

Искрено не знаев како да го крстам кишов, па го крстив по мене! Хахахаха Си имате работа со многу вкусен рецепт, викајте...
Read More

Лигњи со Полента

Многу е јако што полентата е многу атрактивна по луксузните ресторани во светов, а кај нас е традиционален појадок. Си размислував и...
Read More

Пита од паста

Еве ви одлична идеја како од паста да направите пита која изгледа фантастично и е уште повкусна!   Потребни Состојки: 300гр Лингвини...
Read More

T-bone стек

T-bone стек Кога се работи за стекови, ова парче месо ми е едно од омилените! Се работи за многу квалитетен пресек на...
Read More

Сарми од лозов лист

Едно од моите омилени јадења е токму ова! Едноставно го обожавам! Сарма од лозов лист е институција! Хахаха   Потребни состојки: 1кг...
Read More

Потпечен Грашок

Постои рецепт многу сличен на овој се вика “Овчарска пита” (shepherd’s pie). Се работи за многу лесен рецепт, кој ќе ви биде...
Read More

Њоки со спанаќ и лук

Лукот е корен кој се повеќе се користи во медицината заради своето делотворно дејство, од друга страна лукот е неизоставен дел од...
Read More

Ловечки компир

Потребни состојки: 800гр. компири 1 чешне лук 100гр сланина 40гр путер 2 лажици брашно 300мл млеко 100гр кисела павлака Свеж копар Магдонос...
Read More

Порчета

Потребни Состојки: Свински Пафлак ½ китка Рукола 100гр Фета сирење кора од 1 Лимон 1 Јајце 75гр Ореви 3 парчиња леб 3...
Read More