contact@gotvimesofico.mk
Month

јуни 2016

Шпагети со Инчуни

Кога се работи за паста, можам да кажам дека оваа ми е омилена комбинација, префинета! Најтешко е да направиш вкусно јадење со...
Read More

Леб со Пиперки

Нема ништо добро како домашен леб, уште и фурна на дрва ако имате… Полн погодок! 😉 Овој пат јас не го правам...
Read More

Ребра за Мезе

Идам во месара и гледам штангла ребра како ме викаат накај нив… Му викам на месарот, бате вади ребра, отвори ми ги...
Read More

Црни крофнички

Ми дојде мајка ми на гости и ми донесе онакво машинче за мини крофнички (тркалезни). Го клапнав во шпајз и не сум...
Read More

Рижото Миланезе

Денес ви го откривам рецептот за најтрадиционалното италијанско рижото… Кога се работи за врвни јадења, најчесто станува збор за едноставни рецепти за...
Read More

Пилешка закуска

Во Америка се познати под називот “нагетс”, во Бугарија ги викаат “хапки”, а ние во Македонија си го викаме пилешко поховано, тоест...
Read More

Пиперки во темпура

Денес ви претставувам совршени грицки за фудбал! Може не ви се верува, меѓутоа станува збор за одлична закуска! Пробајте ја! 😉 Оваа...
Read More

Мини рамстек сендвичи

Французите обично не грицкаат и нивните грицки се често составени во форма на предјадење или главно јадење… Значи се работи за конкретна...
Read More

Стадион од Грицки

Сите се спремаме за вечер да гледаме отварање на Европското првенство во Франција, по тој повод ја поканив другари да дојдат и...
Read More

Киш ала Фичо

Искрено не знаев како да го крстам кишов, па го крстив по мене! Хахахаха Си имате работа со многу вкусен рецепт, викајте...
Read More

Лигњи со Полента

Многу е јако што полентата е многу атрактивна по луксузните ресторани во светов, а кај нас е традиционален појадок. Си размислував и...
Read More