contact@gotvimesofico.mk

29
дек

Свински Ролат

Во овој период од годината се јаде многу месо, па кога е веќе така зошто да не биде креативно?! Свински ролат е можеби една од подобрите комбинации на месо што можете да ја изролате. 😉fic_0658Ќе набавите свински пафлак со се половина од делот каде што се ребрата (коските претходно извадени), ќе го посолите добро со морска сол и ќе го наредите со тенки ливчиња исецкани од свежи чешниња лук.fic_0671Потоа ќе измешате спанаќ (1кг чист продукт) и урда (300гр) и ќе ја распредилите по целата должина на месото. Ќе набавите околу 400гр пилешки стек, ќе го исецкате на тенки ленти по должина и ќе ги наредите по должина на целиот пафлак.fic_0656fic_0647Потоа полека ќе го изролате целото парче месо со тоа што ќе внимавате да биде рамномерно израмнето од почеток до крај, ќе го врзете со коноп и ќе го ставите во рерна да се пече околу 4 часа на 180 степени.fic_0694Е сеа сте спремни да го послужите едно од најдобрите свински печења! 😉

Во Италија постои рецепт сличен на овој, се прави од свинско (прасетина) месо со кожа и се нарекува “Порќета”.fic_0691

You may also like
Медени колачиња (посно)
Лепчиња од соништата
Потпечена паста со брокула
Мини Калцоне

Остави коментар