contact@gotvimesofico.mk

25
дек

Плетена погача

Не знам зошто али периодов ми е некако ептен погоден за погачи. Осеќам како да во овој период се јаде само тесто и крем салати. :) FIC_0280Оваа погача е многу добра и совршено се вклопува во секоја празничка трпеза! 

Ќе замесите тесто од 500гр брашно, 1/2 пакетче пециво (претходно просеани), 200мл млеко, 110мл сончогледово масло, 1 јајце, 1 белка од јајце, 25гр свеж квасец, 20гр шеќер и 15гр сол. FIC_0237Оставете го тестото да стасува околу 45 минути.

Потоа поделете го на 6 топчиња и секое расукајте го долгнавесто. Потоа секое премачкајте го со смеса од крем сирење, рендан морков, сув босилок, сол и бибер.FIC_0243Затворете го внимателно тоест убаво залепете го.FIC_0248Потоа секое вака залепено парче исплетете го во крстаста форма.FIC_0250FIC_0251Потоа преплетете ги тестата како на сликата подоле.FIC_0252Подвиткајте ги краевите и ставете ја погачата во калап за печење.FIC_0256Премачкајте ја погачата со изматена жолчка од јајце и наросете ја погачата со ленено семе и сусам.FIC_0259Печете во загреана рерна на 200 степени околу половина час.FIC_0282Погачава топ ќе ви се вклопи на маса! Направете ја и споделете ја со најблиските.

You may also like
Медени колачиња (посно)
Лепчиња од соништата
Потпечена паста со брокула
Мини Калцоне

Остави коментар