contact@gotvimesofico.mk

14
ное

Колач со мармалад од Јагоди

Многу лесен колач кој исто така би го сместил во студентски рецепти (лесни и брзи рецепти). :) 

Рецептот е од една колешка, донесе на работа го пробав и паднав у несвест! :) 2Многу е лесен и оди вака:

1 1/2 шолја шеќер

1 1/2 чаша кисела вода

2 шолји брашно

4 лажици масло за јадење

1 лажица сода

1 лажица какао

6 лажици мармалад од јагоди3Се заедно се мати и се смесата се сипува во намастен сад, се пече на 180 степени (во загреана рерна) точно 45 минути. Откако ќе го испечете го премачкувате со мармалад од јагоди или јас препорачувам чоколаден крем. Њам! 😉

You may also like
Медени колачиња (посно)
Лепчиња од соништата
Потпечена паста со брокула
Мини Калцоне

Остави коментар