contact@gotvimesofico.mk

За добредојде

Ajде да јадеме заедно

Ако готвиш или едноставно си гурман и љубител на најразлични вкусови тогаш си на вистинското место. Салата, богат ручек, тестенини или пак вкусен десерт, без разлика што и да одбереш запомни дека секој оброк е повкусен кога е споделен. Затоа ајде да да јадеме заедно.

Прочитај повеќе

 

Влези во светот на вкусовите!

За секого по нешто приготвено со многу љубов и внимание.

 

 

Салата со плаво сирење

Затопли времево па може наместо класичен оброк да си дозволиме некоја салатичка! 😉Ќе исецкате третина од главица ајсберг салата – ја обожавам оваа зелена салата...
Read More

Полнети печени шампињони

  Мезе над мезињата! Многу вкусно и лесно за правење…Ќе набавите поголеми шампињони со мало ноже ќе го извадите стеблото и ќе ги издлабите внимателно....
Read More

Капрезе салата

Капрезе е уствари наједноставната салата во која ви се битни само квалитетот на состојките! Од причина што Македонија има многу добар домат, Капрезе е на...
Read More

Летни Тиквички

Полнети тиквички ми е едно од омилените ручеци! Ги имам пробано во сто варијанти оваа е една од подобрите! Нема месо и е супер рецепт...
Read More

Брускети

Фудбалот кај и да е ќе почне, се собирате пред ТВ и нормално ви треба мезенце!   Што правите, багет леб го сечете на косо...
Read More

Зеленчукова Лазања

Ова е малку поинаква лазања, различно се гради од стандардната. Превкусна е! На рингла ќе ставите длабоко тенџере и во него ќе спуштите 1 ситно...
Read More

Аранчини

Се работи за италијански класик! Многу вкусно рецептче! Многу добро изгледа и ќе им се допадне на целото семејство! 😉 Јас го служам најчесто како...
Read More

Сендвич за паметење

Ова е дефинитивно сендвич на кој долго ќе се сеќавате и секогаш ќе сакате да го повторите! И тоа е супер момент кај овој рецепт!Ок,...
Read More

Далматински прилог

Оваа едноставна мешавина на зеленчуци е многу популарна на овие простори, совршено одговара да се послужи како прилог со риба, може и да оди само...
Read More

Сараевски Ќебап во Тортиља

За многу години празникот! Многу од вас денешниов ден ќе го поминат пред скаричка вртејќи разновидни месни специјалитети. Мојот предлог за денес е Сараевски ќебап!...
Read More

Леб со суви домати

Многу едноставно, а ништо друго не ви е потребно како додаток. Во вангла за месење ставете 400гр брашно од кое 300гр обично бело брашно и...
Read More

Милиброд со чоколадо

Ми се пријаде нешто благо и решив да склопам Милиброд, немам правено којзнае од кога.  Рецептот оди вака: Во сад за месење ставете 500мл млако...
Read More

Рижото со ракчиња

Ок, рижото ми е едно од омилените јадења, поготово кога е со било кои морски плодови!  Лесно е дечки само следете го рецептов и не...
Read More

Домашни “Багел” лепчиња

Се работи за еден од најпопуларните лепчиња на светот, иконата на Њујоршките сендвичи! Багел лепчињата се всушнот многу лесни за правење! После овој рецепт секој...
Read More

Салата со ракчиња

Ми се пријаде нешто лесно, нешто што лесно се прави и што лесно се вари! Салатица прва лига! Набавив исчистени мали ракчиња (400гр) одлични за салати,...
Read More

Вртена сукана пита

Бев во село Сачево или што би рекле струмичани С’чево. Таму имав можност да научам да сукам кори од баба Зуле која веќе 40 години...
Read More

Фантастичен селски леб

Во последно време се повеќе работам на рецептури поврзани со леб. Верувам дека месење леб е посебна дарба и техника и посебно ги почитувам рецептурите...
Read More

Пенарлија

Пенарлија е класичен струмички рецепт кој почесто се готвел во минатото, но и денес е дел од дневното мени на многу домаќинства. При посета на...
Read More

Лепчиња од соништата

Да, овие се буквално лепчиња за какви што сонуваме сите ние гурмани на белиот свет! Се работи за лепчиња кои можете да ги искористите за...
Read More

Мини Калцоне

Ми се пријаде пица ама поинаку спакувана! 😉 Одговор на ова е Калцоне или Стромболи, јас се одлучив за првата варијанта! За почеток ви треба...
Read More

Мини Павлова

Овој десерт ни е омилен по дома, често си го готвиме, па решив за денешниов ден да го споделам со вас! На Ивана и е...
Read More

Киноа салата

Оваа салата ја открив пред 2 или 3 години и од тогаш редовно е на моето мени! Нема многу филозофија и секој може да ја...
Read More

Туна Врап

Ми се пријаде нешто свежо, вкусно и хранливо… Решив да си напраам туна врап и да го споделам со вас! 😉Ќе набавите големи тортиљи или...
Read More

Оброк салата

Често ми доаѓа желба за ручек да ми биде само салата… Ама, салата како салата скоро секогаш ми е малку па така морав да смислам...
Read More

Печени Јуфки

Интересно е што наидов на слични рецепти, па дури добив и коментар дека во некои делови на Македонија сличен ваков рецепт се наоѓал под името...
Read More

Шпагети со мортадела

Шпагети обожавам, мортадела обожавам, па зошто да не ги спојам и да не направам интересно јадење?! Направив супер оброк што покрај тоа што изгледа одлично,...
Read More

Колач од моркови

Кога ќе најдам добри моркови обично купувам поголема количина. Шо купив-купив ама не можеме да ги дојадеме! Решив да склопам колач од моркови! Одличен десерт...
Read More

Мини фритата

Кога немате доволно време за класичен оброк, тука е рецептот за фритата! Се работи за јадење/предјадење кое е лесно за правење и ви нуди многу...
Read More

Плетена погача

Не знам зошто али периодов ми е некако ептен погоден за погачи. Осеќам како да во овој период се јаде само тесто и крем салати....
Read More

Магичен леб

Последниве 6 месеци интензивно работам на разни рецептури за леб. Овој рецепт секогаш сум го скокал од причина што е многу краток. Кога конечно го...
Read More

Погача Снегулка

Оваа погача ја обожавам, чудно секогаш ја правам кога сум празнично расположен и тоа скоро секогаш пред нова година! 😉 Ќе замесите тесто од 500гр брашно,...
Read More

Печена свинска коленица

Долго време се мислев што да ви сервирам во последниов број од годинава и се одлучив за вкусна, сочна, мека, перфектно испечена свинска коленица… Па...
Read More

Чоколадна Торта

Види кога се работи за чоколадна торта јас сум многу едноставен и конкретен! Сакам да биде цела чоколадна! Знам дека има доста добри да се...
Read More

Чоколадна пица

Овој рецепт децата го обожаваат! Никогаш не можете да згрешите со оваа пица! 😉 Замесувате тесто од 1кг брашно (по можност тип00), 500мл вода, 20гр...
Read More

Фритери

Ми се пријаде нешто меѓу пилешки прсти и бечка шницла! И ми текна на овој рецепт, прв пат го пробав кај еден другар на гости...
Read More

Мезе од тиквички

Периодов е таков и ни налага да јадеме што повеќе лук! Е сеа, за да не морам да го јадам како бонбони, морам да смислувам...
Read More

Чизкејк од Тиква

Во овој период од годината тиквата е многу актуелна, можете да ја печете, да ја варите, да правите солени јадења и благи јадења. Јас ќе...
Read More

Баварски Переци

Дефинитивно најдобриот рецепт за баварски переци! 😉 Во сад за месење ќе ставите 250гр брашно, 150гр млака вода, 1 лажичка сол, 1 лажица омекнат путер,...
Read More

Италијански Колач

Едноставен колач кој ќе ви ја врати самодовербата за правење слатки рецепти! Одличен на вкус, прекрасен на изглед и топ момент за ненајавени гости! 😉...
Read More

Мусака

Станува збор за едно од моите омилени домашни јадења! Обожавам мусака! Тоест сарми ми се на прво место, а мусака на второ место. Ок, рецептот...
Read More

Чизкејк со малини

Класичниот чизкејк е само база на состојки која треба да ја надоградуваат по ваша желба. Секој чизкејк треба да биде производ на вашата креативност! Еве...
Read More

Руски Борш

Одлично руско јадење! Се работи за рецепт помеѓу супа и гулаш, ама не е ни тоа, ни тоа! Многу вкусно јадење што можеме да го...
Read More

Зачинети лепчиња

Инспирација за овие епски лепчиња ми се магичните зачини на Индија. Пробав неколку пати да избалансирам зачини кои секојдневно ги употребуваме и сетоа тоа да...
Read More

Шпагети Болоњезе

Знам дека повеќето од вас знаат како се прави овој рецепт, но одлучив да го ставам меѓу останатите рецепти, ете да се најде за некој...
Read More

Тенки солени кифли

Уште еден рецепт од тефтерот на мајка ми! 😉 Кифли за медаља!  Состојки и процесот е лесен и оди вака: 1кг брашно 550мл млеко за...
Read More

Сутлијаш

 Традиционален десерт кој не верувам дека некој не го пробал. Еве ви едноставен рецепт како да го направите по дома и тоа многу брзо!  Како...
Read More

Динстани кременадли

Кременадливе кои се топат чоече! 😉  Ќе набавите кременадли, 6 парчиња. Кога ќе ги купувате ќе го замолите месарот да ги исече со дебелина од...
Read More

Леб со млеко од бадем

Овој рецепт е нешто посебно, не е само обичен леб, туку се работи за деликатесен производ кој е наменет за префинети вкусови! 😉 Во голема...
Read More

Супа со ќофтенца

Пред некој ден правев ќофтиња, сеа решив да ги зипувам и да направам супа од слични такви ќофтиња!   Значи ќе формирате ќофтенца од чисто...
Read More

Лаврак со туна пате

Кога ќе решите да правите комплетно рибно мени, ова ви е одлична комбинација! 😉 Прво ќе набавите свеж Лаврак, јас секогаш ја филетирам. Откако ќе ја...
Read More

Авокадо Мезе

Многу добро мезе што ќе ги изненади сите! Рецептот не е тежок, чисто е служи само како идеја! Уште една одлична идеја за предјадење! И да...
Read More

Чоколадни Колачи

Конечно го имам најдобриот рецепт за овие ненормално добри колачи!  Можете да ги најдете под името “Американски колачи” али ја ќе ги наречам Чоколадни колачи!...
Read More

Чоколаден Тарт

Чоколаден тарт како што само јас го правам! 😉 За ваков десерт не е потребен вовед, па одиме вака:Во блендер ќе издробите 330гр од омилените...
Read More

Загорски Штрукли

Дојдов до многу интересен рецепт! Толку се вкусни, што моментално седнав да го искуцам рецептов! 😉Се работи за рецепт кој во постапката има тегнење кори,...
Read More

Аранчини

Аранчини е традиционален италијански рецепт кој можете да го порачате во било кој ресторан низ Италија. Јас ќе ви доловам како да го направите по...
Read More

Банана Леб

Абе види, западниот свет го вика банана леб (banana bread) јас би рекол банана колач. Ок изгледа како леб ама вкусот му е како на...
Read More

Ајсберг Салата

Седам со Ивана и збориме што да јадеме, а да е малку полесна храна… Ок се договоривме дека ќе биде салата, е сеа како да...
Read More

Летни лимон колачи

Идеш на одмор и децата ти пекаат за нешто блачко… тука настапуваш со топ летен рецепт! Лесен, не ти зема многу време а вкусот е...
Read More

Макерончини со четири сирења

Малку поинаков пристап на овој рецепт. Работам со различна комбинација на сирења од вообичаената, експериментирав и излезе феноменален рецепт, па така решив да го споделам...
Read More

Крем Карамел

Нема полесен рецепт за крем карамел од овој! Не можете да згрешите! 😉Се што ви треба е: 10 јајца 11 лажици шеќер (плус шеќер за...
Read More

Веган Бургер

Сум бил скептик дека вегански бургер може да биде вкусен… Ми збореле луѓе дека овој тип на бургери се многу вкусни итн. итн. Вчера ме...
Read More

Турска супа од леќа

Ова ми е еден од омилените турски рецепти после Лахмаџун! Деновиве ќе ви направам и Лахмаџун за да видите за што зборам! Али многу добар...
Read More

Туна Сендвич

Ми се пријаде сендвич, ама полабав… Туна, туна сендвич е одговорот!   Со секој сендвич многу е битно лепчето да грми! Мора да е најтазе...
Read More

Принцес Крофни

Тесто за принцес крофни ви е истото тесто како за еклери. Се што се менува е формата и кремот. И да бидеме на чисто кремот...
Read More

Конголез

Се работи за десерт кој е француски класик. Едноставен, лесен и многу вкусен! 😉Во сад за матење ставете белки од три јајца, додадете им 200гр...
Read More

Мусака од Тиквички

Мусака ко мусака, од компир. Ама мене ми се пријаде малку поразлична. Не измислувам топла вода, само на кратко ќе ви презентирам како сами дома...
Read More

Пица полжавчиња

Оние готовите лиснати ми се веќе досадни, али затоа се сетиле да произведат готово лиснато тесто па да можете лесно да бидете креатори на вашите...
Read More

Чизкејк

Многу добар рецепт и пробан од многу мои блиски пријатели. По стотици проби решив да ви го дадам рецептот за мојот перфектен чизкејк! 😉Ќе купите...
Read More

Лазања Болоњезе

Лазања е зборот што го разбира цел свет! Најбитно е да го имаш правиот рецепт, за тоа сум јас тука! 😉 Ќе идете до месара...
Read More

Блек Ангус рибај стек

Кога збориме за квалитетно и вкусно месо, јас дефинитивно би одбрал рибај пред бифтек! Зошто? Од причина што збориме за месо кое има доволно мрснотија...
Read More

Колачот на Блага

Имам колешка на работа и ми вика: Фичо сакаш да ти покажам еден колач?! И ја и викам ајде бе Баѓе! Праење женава колач ме...
Read More

Перфектни палачинки

За палачинки постојат многу рецепти. Јас изминатиов период изедов многу палачинки додека дојдам до овој топ рецепт! 😉 Во сад за матење ќе ставите 8...
Read More

Тирамису во теглички

Тирамису е еден од најпознатите десерти на денешницата и го имам сретнато во многу облици. Многу ми се допадна идејата за сервирање во теглички! Слушам ваков...
Read More

Перфектна пица

Долго време ми требаше додека дојдам до одличен рецепт за пица и верувајте ова е најдоброто од стотици рецепти кои ги имам пробано, така да...
Read More

Растурени крофни

Правам многу добри крофни што си имаат класична форма на крофни, али овие крофни ги научив од една колешка и се доста интересни и многу...
Read More

Печени кратки ребра

За 1-ви Мај сите праат скара, ја печам кратки ребра со барбиќу сос и можам да кажам дека се нешто феноменално! Нешто што дефинитивно сакате...
Read More

Бургер од соништата

Кога ќе кажам бургер од соништата буквално вака го замислувам, затоа и му го дадов тоа име! Значи бургер што може женска да фати наместо...
Read More

Штрудла со малини

Блачко си е блачко, без блачко тешко е! Во фрижидер имав смрзнати малини што никако не можев да ги употребам освен у смуди и у...
Read More

Киш со пршута и тиквици

Киш немав направено којзнае од кога… Денес ќе си ја частам душата си велам…! Идам накај маркет и размислувам како да искомбинирам, тарашкам по интернет...
Read More

Телешка Супа

Како залади времево прво што ми текна е топла телешка супа (чорба)!   Многу е лесно само ви требаат правите продукти. Најдобро месо за телешка...
Read More

Благ Сендвич

Вчера ми се пријаде нешто благо, трчам у маркет влагам и ми текна дека никогаш не сум направил благ сендвич. Пошо најтазе од сендвич рецепти...
Read More

Шкотско Јајце

Шкотско јајце, ама на мој начин…! Многу добро и многу јако како украс на секоја трпеза! 😉Засукајте ракавите и одиме вака: 300гр мелено мисиркино месо...
Read More

Банички со Компир

Постот уште малце ќе заврши, а мене тек сеа ми дојде инспирација за посни рецепти! Шо да праам? Шо да праам? Банички со компир ќе...
Read More

Леб од семки

Постојат многу лебови со семки, али овој леб е само со семки! Најдоброто нешто што можете да го зготвите за себе…! 😉Да не должам рецептот...
Read More

Совршен Хумус

Којзнае од кога немам праено Хумус… денес е денот! Се работи за многу лесен рецепт, се што ти треба е блендер! Нема да ве замарам...
Read More

Канелони со спанаќ и урда

Класично италијанско јадење кое нема шанси да не ти се свиѓа! 😉 Наместо рикота ставам урда за да добијам македонски печат на овој италијански класик,...
Read More

Пуслици со какао

Изминативе два-три дена експериментирам со пуслици! Морам да признаам дека дојдов до многу добри рецепти кои ќе ви ги откривам во наредниов период. Денешниов рецепт...
Read More

Лингвини со Димен Лосос

Во овој рецепт специјална состојка ми е димениот лосос! Го обожавам! Секогаш го комбинирам во секакви комбинации од салати до пасти и сендвичи. Денес ќе...
Read More

Колачи Стапалки

Максо прооде па решив да му напраам колачи стапалки, така си е адетот! И веќе коа праам зошто да не го споделам рецептот со вас!...
Read More

Кифли

Коа се работи за пецива, секогаш се советувам со мастерот за кифли и погачи – мајка ми! И се јавувам и викам мајко помагај ми...
Read More

Пене ал Форно

Станувам сабајле и прво што ми падна на памет беше потпечена паста… Идам до шпајз да видам дали имам “Пене Ригате” паста, тоа е најдобрата...
Read More

Чоколадни Шишарки

Бев на гости во Струмица, па ми се погоди слава. Таму Водици ја праат на големо! Имав шанса да бидам присутен на припремите за големата...
Read More

Цементиран Крап

Цементиран крап е еден од македонските традиционални класици! На овој начин крапот ми е најсладок! 😉  Набавив Крапче од околу 5кг, така бабачко парченце и...
Read More

Шпикувано Фрикандо

Овој рецепт ме потсеќа на момент кога бев во основно школо! Татко ми ме зимаше од школо зошто живеевме подалеку од школото, влагаме дома и...
Read More

Чоколадна баклава

Значи на репертоар дојде госпожа Баклава! Многу сериозен десерт кој е посебна мајсторија на секој готвач. Мојата баклава оди вака: Во мало тенџерче мешате 100гр...
Read More

Свински Ролат

Во овој период од годината се јаде многу месо, па кога е веќе така зошто да не биде креативно?! Свински ролат е можеби една од...
Read More

Чоколаден Тарт

Глеј сеа, десерти како овој се вистински деликатеси и можете да ги најдете во понуда на многу популарни ресторани. Се работи за вистинска чоколадна магија!...
Read More

Печена Шкрапина

Кога се работи за риба сум многу пребирлив. Шкрапина ми е една омилените риби! Незгодна е за чистење, признавам, али се исплати за секој залак!...
Read More

Периодов е измислен за погача! Барем кај мене дома секогаш во овој период имало погача! У најмала рака кифлички! Тука е и госпожа руска салата...
Read More

Јајчарник

Станувам сабајле, ми се јаде нешто, а да не е тост или сендвич! Отварам фрижидер и гледам едно десетина јајца ми се маткаат, милиони состојки...
Read More

Домашен Леб

Нема подобро од тоа да си замесиш леб! Кога би требал да одберам помеѓу купечки и домашен леб, секогаш одбирам домашен! Еве ви рецепт за...
Read More

Сармички од праз

Коа ќе се спомне сарма, некако сите звуци ги игнорирам и слушам само, сармаааа! Топ зимско јадење! Иако морам да признаам дека како мал сум...
Read More

Ориќете во бел сос

Специфична форма на паста која е добра за задржување на сосеви! Секој сос е повкусен кога користите ориќете паста. Интересно е потеклото на името на...
Read More

Шарен Колач

Овој колач е еден од безвременските рецепти на Шеф Алан Дукас! Во светот овој тип на колач можете да го најдете во различни големини/дебелини и...
Read More

Шпагети Чилиеџино

Ако се најдете во Италија и сакате да јадете карактеристична паста или пица, а сакате да звучите како прав гурман и познавач на италијанската кујна...
Read More

Рижото со тиква

Во овој период од годината тиквата ми е хит! Ја ставам во секакви рецепти. Случајно ми текна на еден италијански класик, рижото со тиква и...
Read More

Лосос во лиснато тесто

Често готвам Биф Велингтон, меѓутоа од неодамна ми текна дека со квалитетно парче риба можам слободно да направам и фиш велингтон, па така одлучив на...
Read More

Јуфки со путер

Мајка ми ги прави најдобрите јуфки на светот! Пред три дена најдов домашни јајца и ја искористив приликата да замесам јуфки со мајка ми! Испаднаа...
Read More

Пене Ригате со Вргањ

Оваа паста ми е една од омилените! Поготово кога ќе си набавам прва класа вргањ! Да не ве давам одма почнувам со рецептот! Секогаш користам...
Read More

Калцоне за медаља

Пред некој ден ви покажав тесто кое е ново, интересно и во својот состав има кока-кола. И за мене беше нешто ново, меѓутоа го пробав...
Read More

Печен свински бут

Ми ѕвони телефонот, гледам Чедо ме бара! Дигам, повели чичко Чедо! Ми вика: Филип, збирај фамилијата и те чекам нешто заедно да зготвиме! И така...
Read More

Шпагети со спанаќ

Се работи за многу брзо и многу вкусно јадење! 😉 Ставате да се варат шпагети (околу 80гр по лице се доволни со овој сос), во...
Read More

Мини црни лепчиња

Овие лепчиња ми се омилени! Вкусни се, лесни за правење и меки како душа! 😉 Единствена специфична состојка во овој рецепт е брашното од црн...
Read More

Крем супа од броколи

Како заладува времето, мене мислата ми оди на супици! Оваа крем супа е вистински класик и можете да ја најдете во скоро сите ресторани! Еве...
Read More

Мераклиски сендвич

Доаѓам дома гладен ко вук! Отворам фрижидерот (и ми свири во глава хорски дел од алелуја песната) Викам по Ивана: имаме ли нешто за јадење?!...
Read More

Туна Салата

Мислам дека не постои човек што не јадел туна салата. Моето работно искуство по скопските бистро барови кажува дека туна салатата се бара! И тоа...
Read More

Крем супа од пченка

Во последно време, оваа супа е многу популарна! Посебно во “finedining” рестораните. Како идеја ја земав од многу добар ресторан во Њу Јорк и мене...
Read More

Домашни грисини

Овој рецепт ќе ви се најде секогаш кога ќе посакате да бидете креатори на ваши сопствени грицки! 😉 Епа драги мои, имам одличен рецепт за...
Read More

Проја со карфиол

Проичка е закон за да згреете стомак (после чорба )! Во сад за месење измешајте, 200гр пченкарно брашно, 300гр тип400 брашно, 1 пакетче прашок за...
Read More

Кус Кус со туна

Ми се пријаде нешто свежо и лесно, отварам во ормарот и гледам пакетче кус кус, одлично! Идеме! Во тенџере ставам 200мл вода со прстохват сол,...
Read More

Кошнички од пршута

Овој рецепт ќе го памтам засекогаш зошто го правев во моментот кога затресе земјотресот околу 16:00 часот! Е пред тоа се одеше вака: Во длабока...
Read More

Азиско Пилешко

Решив да си ја частам душата со азиско пилешко! Лесен рецепт, брз рецепт, а превкусен! Аха и да не заборавам, изгледа фантастично и дефинитивно ќе...
Read More

Капучино чизкејк

Кога и да ми текне на благо во глава ми се матка чизкејк! Последен пат пробав чизкејк со вкус на капучино и тоа беше неверојатно...
Read More

Биг Мек ала Фичо

Има само нешто боље од неговото величество Бургер! Тоа нешто се вика Биг Мек! Нема да должам ќе преминам на рецептот зошто знам како се...
Read More

Артемиде Салата

Овој рецепт го нареков “Артемиде” заради сортата на оризот, токму така се нарекува овој тип на ориз! Специфично е што се произведува со вкрстување на...
Read More

Кралско лиснато тесто

Го нареков кралско зошто вкусот е лудница! Се работи за рецепт кој може да биде појадок, ручек, вечера и предјадење! Лесен, вкусен и толку вкусен...
Read More